בדיקות ראיה למשרד הרישוי

בדיקות ראיהאם אתם צריכים בדיקת ראיה למשרד הרישוי ("טופס ירוק"), עליכם להיבדק על ידי אופטומטריסט עם רישיון, או רופא עיניים, באמצעות מכשיר בדיקה המאושר על ידי משרד הבריאות.

בדיקת ראייה לרישיון נהיגה כוללת בדיקת שדה ראיה, כפל ראייה וכן בדיקת חדות ראיה. אין צורך לבצע בדיקת עיניים מקרוב.

בעוד שבדיקת ראייה מביאה את הלקוח לחדות מקסימאלית לרחוק בכל עין בנפרד כשהשאיפה היא ראיה של 6/6, לעיתים לנהיגה ברכב פרטי מספיקה חדות ראיה של עין אחת בלבד שמגיעה ל 6/12, עם או בלי משקפיים. עם זאת, שדה הראייה צריך להיות תקין וללא כפל ראייה.
לפי דרישת משרד הרישוי, נהגים בעלי רישויון מדרגה B ומעלה, נדרשים לחדות ראייה של 6/12 לפחות, בכל עין בנפרד.

מה עושים אם לא עוברים את הבדיקה?
אם לא עברתם את בדיקת הראייה לרשיון עקב חדות שאינה מספקת, יש לבקש מהאופטומטריסט בדיקת ראייה מקיפה ועדכון המשקפיים. אם לא עברתם עקב בעיית שדה ראייה, יתכן שאינכם מבינים את הוראות הבודק, ואתם מחפשים את נקודות האור בתוך המכשיר ולא בצד בשדה הראייה. אם שדה הראייה אינו תקין, יש לפנות לרופא עיניים לביצוע בדיקת שדה ראייה מלא. אם לא עברתם עקב כפילות ראייה, יש לנסות שוב עם או בלי משקפיים, או לאחר מנוחה קצרה.

במידה וקיימת בעיה אמיתית של שדה ראייה או חדות ראייה שלא ניתנת לתיקון, עדיף להימנע מנהיגה, גם אם מרגישים שרואים היטב.

מה היא התקנה החדשה?
אם אתם מעל גיל 40, תתכוננו לעבור בדיקת עיניים כתנאי לחידוש רישיון הנהיגה בעקבות תקנה חדשה אשר נכנסה לתוקפה ב-1 ביולי 2011.

על פי התקנה החדשה, בעלי רשיונות נהיגה אשר מלאו להם 40 שנה, יחויבו לעבור בדיקת ראייה אחת ל- 10 שנים, כתנאי לחידוש רשיון הנהיגה. נהגי רכב מקצועיים בהם: נהגי משאיות, אוטובוסים ומוניות יידרשו לעבור בדיקות רפואיות מגיל 50, אחת לשנתיים, כתנאי לחידוש הרישיון. התקנה החדשה נועדה לאתר נהגים הסובלים מליקויי ראייה העלולים להשפיע על יכולתם לנהוג בכביש ולסכן את עצמם והסובב אותם.

 בדיקת העיניים תתבצע על ידי כל רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך שאושר על ידי משרד הבריאות. לכל מי שאושר לבצע את הבדיקה יש "כרטיס חכם" הכולל קוד מיוחד המאפשר לו לבצע את הבדיקה. דרשו לראות את "הכרטיס החכם" לפני תחילת הבדיקה.

ורדית לוי הינה אופטומטריסטית מוסמכת ברישון משרד הבריאות.
הזמינו עכשיו  תור לבדיקת ראיה למשרד הרישוי.