התאמת משקפיים ועדשות לילדים

ואם הילד שלי זקוק למשקפיים?
כשמדובר בילדים, מומלץ ללכת ולהתאים משקפיים במקום מזמין, בו הילד מרגיש בנוח והאופטומטריסט בעל ניסיון עם ילדים. כך, בחירת המשקפיים תישמר אצל הילד כחוויה מהנה ומלהיבה. הדבר חשוב במיוחד לאור העובדה כי ילדים חוזרים על טקס התאמת המשקפיים  בערך פעם בשנה.

איך משכנעים את הילד להרכיב משקפיים?
לעיתים, ההורים עצמם נבהלים מכך שילדם נזקק למשקפיים, והם משדרים לילד חרדות אלו ללא כוונה והופכים את הילד ל"סרבן משקפיים". לכן, קודם כל חשוב להירגע ולא להעביר  חששותיכם לילד. שנית, אני מציעה לאפשר לילד להיות שותף בבחירת המסגרת – כשהם אוהבים את המשקפיים שלהם, הם מוכנים להרכיבם ואף שומרים עליהם מפני פגיעות. עם זאת, כדאי לזכור כי לעתים ילד קטן מתקשה להסתגל למשקפיים, ולכן הוא מנסה להסיר אותם בכל הזדמנות. על מנת להקל על תהליך קבלת והרכבת המשקפיים ומתוך ראיית החשיבות שיש לכך לבריאות העיניים של ילדכם, אני מדריכה הורים כיצד "לידד" את הילד עם המשקפיים ולהקנות לו בטחון עצמי.

על מה יש להקפיד בקניית המשקפיים?
עדשות – ילדים אוהבים לרוץ, לשחק ולהשתולל. ילדים המרכיבים משקפיים רוצים להמשיך ולהשתתף בפעילויות יחד עם חבריהם, מבלי לעצור ולתהות האם המשקפיים עלולים להישבר או להתעקם. לכן, מטעמי בטיחות, חשוב להקפיד שהעדשות יהיו עשויות מפלסטיק קשיח אשר מסנן את קרינת השמש. מומלץ לצפות את העדשות בציפוי נגד שריטות. אנו ממליצים להימנע מקניית משקפיים עם עדשות בציפוי אנטי רפלקס לילדים צעירים מתחת לגיל שמונה, מאחר והעדשות האלה מתלכלכות מהר, דבר המקשה על הראייה וגורם למאמץ יתר של העיניים. לעיתים קיים צורך במתן משקפי ביפוקל או מולטיפוקל לילדים עם בעיות פזילה שונות. מאחר ודרך התאמת עדשות אלו שונה אצל ילדים מזו אצל מבוגרים, יש לגשת אך ורק למקומות המתמחים בילדים.

בחירת מסגרת למשקפיים
יש לבחור מסגרת בטיחותית ונוחה. כיוון ההסתכלות של הילדים הוא כלפי מעלה, לכן לילדים צעירים אני ממליצה לבחור מסגרת המכסה את כל שטח הראייה, מהגבות ועד מתחת לארובות העיניים, בכדי למנוע מצב בו הילד מסתכל מעל או מתחת למשקפיים במקום דרכם. יש מגוון רחב של מסגרות לילדים בצבעים שונים, בצורות מגוונות ועם דמויות מוכרות (ברבי, בראץ, בוב-ספוג, פו הדב ועוד). כדאי לבחור מסגרת קלת משקל אשר אינה מכבידה וכוללת "אף אורטופדי" מלא או "גשר אף". מומלץ  לבחור מסגרת המצוידת במוטות בעלי קפיץ מאחורי האוזניים, או בידיות גמישות, בעלות סופיות מעוגלות המונעות מהמשקפיים ליפול או להתעקם.

חשוב לזכור: אסור לקשור את מסגרת המשקפיים לצווארו של הילד בגומי או בשרוך, זה מסוכן! ילדים עלולים למשוך את הגומי או השרוך ולגרום לילד חנק, או נזק לעיניים.

במידה והילד אובחן כמי שסובל מלקות ראייה ונדרש להרכיב משקפיים, אני ממליצה ליידע את המורים ולהסביר כי למרות המשקפיים, הילד נדרש למאמץ וישיבה במרחק מן הלוח עלולה להחמיר את הבעיה.

אתם תוהים אם אתם פועלים נכון? הרגישו נוח ליצור עמי קשר ולהתייעץ.