משקפי שמש

משקפי שמש

האם יש להרכיב משקפי שמש גם כאשר אור השמש אינו מסנוור? בהחלט כן! קרינת השמש עלולה לגרום לנזקים רבים ובארץ החמה שלנו החשיפה לשמש הינה כמעט בלתי נמנעת. משקפי השמש אמורים להיות נוחים, יפים ומודרניים, אך מעל לכל עליהם לסנן את קרינת ה UV המסוכנת אשר עלולה להזיק לחלקי העין  גם באור חלקי. מאחר והקרינה הינה בלתי נראית, המודעות להגנה מפניה אינה גבוהה ולכן אנשים רבים מתעלמים מחשיבות הרכבת משקפי שמש איכותיים אשר מסננים את קרינת ה UV ברמה של 100% או קרוב לכך.

משקפי שמש הינם בעלי עדשות כהות אשר מווסתות כניסה של אור השמש כדי להגן על העין מנזקים של קרינה אולטרא סגולה (UV) המסוגלת לגרום לקטרקט, גידולים שפירים על פני שטח העין, סרטן העין, פגיעות רשתית, ואף לנזק בלתי הפיך לראייה. לכן, מעבר לעובדת היותם אביזר אופנה, משקפי השמש הם פריט בעל חשיבות בריאותית רבה לעיניים ולהגנתן.

משקפי שמש יכולים להיות מותאמים ללקויי ראייה בכך שהם משלבים את עדשות תיקון הראייה בעדשות כהות. ישנם גם משקפי שמש אשר מתכהים בעת חשיפה לכמויות גדולות של אור, ומשקפי שמש קליפונים ניתן להרכיב על משקפי ראייה רגילים.

האם גם ילדים צריכים להרכיב משקפי שמש? בהחלט כן. ילדים במיוחד נמצאים בסיכון, מאחר ובדרך כלל הם חשופים לשמש יותר מאשר מבוגרים ועיניהם רגישות יותר. נזק מקרינת UV הינו מצטבר לאורך חייו של אדם, ולכן טוב יהיה אם כבר מגיל צעיר תהייה הגנה לעיניים.

משקפי שמש מיוחדים לספורטאים בדרך כלל בטוחים יותר מאשר משקפי שמש רגילים, מאחר והם עשויים מחומרים עמידים ומיוחדים. לכן, משקפי שמש לספורטאים מספקים הגנה על העין בכלל והגנה מפני קרינה אולטרא סגולית בפרט.

חשוב לדעת כי עדשה מאיכות גרועה, גם אם היא נראית כהה, גורמת לנזק רב יותר מאשר לתועלת ועלולה להוות סכנה משמעותית לעיניים. עדשה כהה ללא סינון קרינה, מפחיתה משמעותית את כמות "האור הנראה" ומרחיבה את אישוני העיניים. כאשר אישוני העיניים מתרחבים, העיניים פחות מוגנות ולכן הן סופגות יותר קרניים מזיקות.

כל משקפי השמש הנמכרים בקליניקה מסננים את קרני השמש המסוכנות UVA ו-UVB ועומדים בתו התקן המחמיר ביותר. אני ממליצה לרכוש משקפיים עם עדשות פולארויד אשר מסננות השתקפויות ממשטחים מבריקים ולכן יעילים מאוד בנהיגה.