מתי רצוי לבצע בדיקת עיניים ראשונה?

בארץ, כבר לאחר הלידה נבדקת הראייה של התינוק במטרה לאתר דלקת, קטרקט (עכירות העדשה), ופגמים מולדים נראים. מומלץ לוודא שהבדיקה אכן נעשית.

רופאים ממליצים לבצע בדיקת עיניים שגרתית כשהתינוק בן 6-8 חודשים ועד גיל שנה מאחר ומערכת הראייה של התינוק גמישה יותר לשינויים. לכן, אם מתגלה בעיית ראייה, הטיפול בבעיית הראייה יעיל יותר ובעל סיכויי הצלחה גבוהים יותר כאשר העין מתפתחת ויכולה לשפר ראייתה. כבר בבדיקה הראייה הזו, נבדקת חדות הראייה, הימצאות פזילה, ואת עצב הראייה והרשתית. הבדיקה מנסה אף לאתר קיום אסטיגמציה או עין עצלה.

הבדיקות מדויקות אצל כל תינוק בכל גיל. הבדיקה השלישית צריכה להיעשות בגיל 4-3 שנים כאשר הפעוט כבר בעל יכולת מילולית ומתקשר עם הסביבה גם באמצעות תמונות. במידה ולא נראית בעיה כלשהי בראייה, מומלץ לחזור על בדיקת הראייה בגיל שש – לפני בית הספר.

הורים רבים נוטים לקחת את הילדים לבדיקת ראייה רק ברגע שהילד מתלונן על קושי. אולם, קושי זה הינו התוצאה של תהליך התדרדרות בראייה שהחל זמן מה קודם לכן. ככל שתקדימו לבדוק, כך יגבר הסיכוי לטיפול מוצלח בבעיית ראייה ותתאפשר מניעת נזקים בלתי הפיכים לראייה.
גשו לבדיקה, גם אם אתם בטוחים שלילדכם ראייה מעולה: יש מצבים שבהם הילד סובל מליקוי ראייה בעין אחת, אך מצליח "לפצות" על כך בעין בריאה ולהתנהג כרגיל.

איך נדע אם הילד סובל מבעיית ראייה?
פזילה הינה בעיה הנראית לעין, אולם יש לשים לב בעיקר "לבריחת" העין החוצה או פנימה, כשהפעוט ממקד את מבטו לעבר חפץ או דמות.
מאחר והפעוט אינו יכול לדעת שמשהו בראייתו פגום, כדאי לשים לב אם קיימים סימנים מקדימים היכולים להעיד על חשש לבעיה ועל הצורך לפנות לבדיקה מקצועית:
* משפשף את העיניים או מגרד אותן.
* דומע.
* מקרב חפצים לעיניים.
* מתקשה בפעילות מוטוריקה עדינה הקשורה לתיאום קשר יד – עין.
* ממקד מבט לעבר פרצופים מוכרים.
* עוצם עין אחת כדי למקד את המבט.
* נתקל בחפצים ובעצמים כגון: קירות, שולחנות, כסאות וכדומה.

ראיה תקינה חשובה לתפקוד ילדכם. בעיית ראייה שאינה מאובחנת בזמן עלולה לגרום לבעיות התפתחותיות נלוות שניתן היה למנוע.
עם הכניסה לכיתה א', הילדים נדרשים לראשונה להשתמש בראייה לטווח רחוק עקב הצורך להעתיק מן הלוח. לעיתים בעיית הראיה גורמת לילד לתסכול רב מאחר והיא מקשה עליו בביצוע המשימות השוטפות. לכן, במקרים רבים ילדים הסובלים מליקויי ראייה מפתחים בבית הספר בעיות ריכוז והתנהגות ובטעות גם מאובחנים כסובלים מבעיות קשב וריכוז.

שימו לב לסימנים הבאים:
* הילד מתלונן על כך שהוא מתקשה להעתיק מהלוח.
* הילד מאבד מהר את הריכוז כשהוא יושב רחוק ממסך הטלוויזיה.
* הילד נוטה להתקרב מאוד למסך הטלוויזיה או למסך המחשב.
* שפשוף עיניים מרובה.
* מצמוץ עפעפיים בתדירות גבוהה.
* הילד נרתע מקריאה או שיש לו קשיים בקריאה.
* הילד מתלונן על כאבי ראש או עיניים.

כל אחד מהסימנים האלה צריך להדליק נורת אזהרה אדומה ולכן אני ממליצה ללכת מייד עם הילד לבדיקת ראייה.

הזמינו עכשיו בדיקת ראיה מקצועית לילדכם.