שאלות ותשובות


מהי  מערכת הראיה?
מערכת הראיה מתפתחת מהלידה עד שהיא מגיעה לבשלות מלאה בגיל עשר. מערכת ראיה תקינה כוללת התפתחות תקינה של כל עין בנפרד ותפקודן של העיניים באופן מתואם יחדיו. עין תקינה, מבחינת מערכת הראיה, מעבירה את התמונה הנצפית לרשתית. מהרשתית, עוברת ה"תמונה, דרך עצב הראיה אל המוח. המוח מעבד את המידע המתקבל משתי העיניים ומאפשר תפישת עומק טובה יותר.

מדוע חשוב לבצע בדיקת ראיה לילדים?
חשוב לבצע בדיקת ראיה לילדים עוד בשנתם הראשונה. הטיפול והמעקב אחר התפתחות מערכת הראיה בתקופת הילדות חשוב ביותר מאחר ובמידה והראיה לא התפתחה כראוי, יהיה קשה יותר  קלות לתקן ליקוי זה בשלב מאוחר יותר.

מתי מומלץ לבצע בדיקות ראיה לאנשים שאינם מרכיבים משקפיים?
עד גיל 40 – בדיקה שגרתית אצל רופא/ת עיניים אחת לחמש שנים.
גיל 40 עד 60 – בדיקה שגרתית אצל רופא עיניים אחת לשנה-שנתיים
מגיל 60 ומעלה – בדיקה שגרתית אצל רופא עיניים אחת לשנה.

האם צריך מרשם לרכישת עדשות מגע?
התשובה המהירה היא – כן! עדשות מגע הינן אמצעי רפואי ועליהן להתאים לעין, אם הן לא מתאימות, הן עלולות לגרום לבעיה רפואית. לכן, אופטומפריסט מוסמך יכול להתאים את גודל העדשה, צורתה, ומספרה. התאמת עדשות מגע אינה כואבת ואינה אורכת זמן רב.

באיזה גיל אפשר להתחיל להרכיב עדשות מגע?
אין הגבלת גיל להרכבת עדשות – תינוקות ומבוגרים יכולים להרכיב עדשות מגע. על פי רוב רופאים ואופטומטריסטים מוסמכים ממליצים להתחיל להרכיב עדשות כאשר הילד בוגר ואחראי מספיק. ילדים רבים צריכים משקפי ראיה בנערותם, בעיקר מאחר ואלו השנים בהם מתפתח קוצר ראיה. מאחר ובגיל זה הילדים מודעים לעצמם ושומרים על תדמיתם, עדשות מגע יכולות לסייע לשמור על בטחונם העצמי.

היכן כדאי לקנות עדשות מגע צבעוניות?
כיום קיימות עדשות מגע צבעוניות היכולות לשנות את צבע העיניים וכן עדשות מגע עם אפקטים מיוחדים (עיני חתול ועוד). עדשות מגע אלו מהנות ובטוחות, כל עוד הן הותאמו לעין על ידי אופטומטריסו מוסמך. אין זה מומלץ לרכוש עדשות מגע צבעוניות בחנויות קוסמטיקה או חנויות אקססוריז. יש לרכוש עדשות צבעוניות ועם אפקטים מיוחדים רק אצל אופטומטריסטים מוסמכים. אם רכשתם עדשות מגע צבעוניות ואתם משתמשים בהם לעיתים,  עליכם לאחסן אותם במקום המיועד לכך.

האם ישיבה קרובה למחשב עלולה להזיק לעיניו של הילד?
כיום, ילדים רבים משחקים על המחשב בבית ובמוסדות החינוך השונים. מחקרים מראים כי ילדי גן המשתמשים במחשב מגיעים מוכנים יותר לבית הספר. עם זאת, שימוש יתר במחשב עלול להוות בעיה. רופאי עיניים לילדים מאמינים כי ילדים המשתמשים במחשב מספר שעות ביום, עלולים לפתח מיופיה. לכן, מומלץ לקבוע חוקים לגבי פרק הזמן המקסימאלי המותר למשחק מדי יום.

מהו עיוורון צבעים ואיך ניתן לבדוק זאת?
לעיתים רחוקות נמצא אדם שהינו עיוור צבעים לחלוטין. בדרך כלל, "עיוורי צבעים" הינם אנשים המתקשים בזיהוי צבעים מסויים כאדום, ירוק, או גוונים בהירים של צבעים אחרים. מצב זה הינו תורשתי והוא מועבר מהאם אל בנה. למעט מאוד נשים יש עיוורון צבעים. "עיוורון צבעים" אינו פוגע בחדות הראיה. בדיקת הראיה הפופולארית ביותר לעיוורון צבעים היא בדיקת אישירה. בדיקת אישירה כוללת צורה עגולה אשר בה נקודות בצבעים ובגדלים שונים. אדם בעל ראיית צבעים רגילה, יזהה בתוך הצורה מספר חד-ספרתי או דו-ספרתי, בעוד ש"עיוור צבעים" לא יזהה את המספר או יזהה מספר שונה. ניתן לבצע בדיקה ראשונית ברשת. בדיקה מוסמכת ובעלת תוצאות חד משמעיות ניתן לבצע אצל אופטומטריסט מוסמך.

מהי עין עצלה?
עין עצלה היא עין שאינה רואה טוב מאחר והתפתחות הראיה שלה היתה לקויה. ראייה דו-עינית מתפתחת עד גיל 6 חודשים והיא מאפשרת ראייה תלת מימדית. העיניים מעבירות למוח שתי תמונות דו מימדיות חדות של המציאות והמוח מתרגם את התמונות לתמונה תלת מימדית.  אם התמונות המתקבלות אינן מתאימות זו לזו, מתקבלת תמונה מטושטשת והמוח בוחר לדחות את התמונה המתקבלת מעין אחת בכדי לאפשר פיענוח ברור יותר של המציאות.  סיבות שונות יכולות לגרום לעין עצלה – החל מעפעף צנוח, קטרקט ועד מקרה בו עין אחת זקוקה למשקפיים והשנייה לא והמוח בוחר להשתמש רק בעין שאינה זקוקה למשקפיים. מאחר והמוח דוחה את התמונה המטושטשת, דבר זה מוביל להתנוונות האזור במוח שאחראי על הראייה באותה עין. אם תהליך זה נמשך בסביבות שבע שנים, נוצר עיוורון מעשי – העין מתפקדת, אך המוח לא מקבל ממנה את האותות. הטיפול בעין עצלה כולל תיקון הגורם לשיפור איכות הראייה או תיקון הפזילה ו"חיזוק" העין החלשה על ידי כיסוי העין החזקה (למשל על ידי רטייה) – דבר המאלץ את המוח לעבוד עם המידע המגיע מהעין החלשה. ככל שמטפלים בבעיה מוקדם יותר, סיכויי ההצלחה של הטיפול עולים. בשנים האחרונות הוכח במספר מחקרים כי ניתן לשפר את הראייה בעין העצלה גם בגיל מבוגר.

מהי פזילה?
פזילה הינה חוסר התאמה בין צירי הראיה של שתי העיניים – כאשר עין אחת מסתכלת קדימה, פונה השנייה פנימה או החוצה ולעתים אף למעלה או למטה. לפעמים, כתוצאה מחוסר השימוש בעין, עין עצלה "בורחת" פנימה או החוצה ונעשית פוזלת. חלק מן הפזילות ניתנות לתיקון רק על ידי משקפיים, חלק ניתן לתיקון רק בניתוח, וישנן פזילות שהתיקון שלהן נעשה בניתוח ומשקפיים גם יחד. יש לזכור כי ניתוח פזילה אינו מהווה תחליף למשקפיים. לכן, ברוב המקרים גם לאחר הניתוח יהיה צורך להרכיב  משקפיים.

מהו קטרקט?
עדשה לא שקופה או עכורה של העין. קטרקט בדרך כלל משפיע על הראיה למרחק וגורם לבעיות במיקוד. על פי רוב, קטרקט מתפתח לאט, אינו גורם לגירוי או לכאבים ואינו מפריע לראיה בשלב המוקדם. בשלבים המוקדמים, תאורה חזקה ומשקפיים יכולים לסייע בהתמודדות עם הבעיות בראיה. אך, כאשר הליקויים בראייה הולכים וגדלים והם משפיעים על אורח החיים, לעיתים יש צורך להסרת הקטקט.

מה ההבדל בין אופטומטריסט לאופטיקאי?
אופטומטריסט הוא אדם בעל הכשרה באופטומטריה שהינה מקצוע בתחום שירותי הבריאות הקשור לעין, למערכת הראיה, ולעיבוד מידע הקשור למערכת הראייה. אופטומטריסט רשאי לבצע בדיקות ראייה, אבחנה, טיפול, וניטור של שינויים בראייה. לאופטומטריסט היכולת לאבחן מחלות עיניים כגון קטרקט, גלוקומה, והפרעות שונות ברשתית העין, ובדיקת מערכות פנימיות וחיצוניות של מערכת הראייה. אופטומטריסט יכול לבצע מבחנים לבדיקת יכולת מיקוד וקורדינציה של העין, יכולת ראיית צבעים וזיהוי עומק (ראייה במרחב).

בניגוד לאופטומטריסט,האופטיקאי אינו חייב להיות בעל הכשרה מאחר תפקידו להתאים ולכוון מוצרי אופטיקה כגון משקפי ראייה ועדשות מגע. ישנם אופטיקאים רבים אשר מועסקים ללא ידע מוקדם בתחום האופטומטריה.